Historie kina METROPOL

Kino Metropol je posledním klasickým kinem v Olomouci. Kino v samotném centru historické a univerzitní hanácké metropole vzniklo v roce 1933 a od té doby několikrát změnilo svůj název. Založeno bylo jako Bio Sokol pod vedením Družstva pro stavbu Sokolovny, o něco později se přejmenovalo na Světozor a poté na Pohraniční stráže. Po revoluci se oživil název Metropol, pod kterým jej neoficiálně vnímali už Olomoučané třicátých a čtyřicátých let. Dnešní Metropol se dá shrnout jednoduchým trojslovím – Vaše domácí kino. Kino, které může být místem pro trávení volného času, setkání s přáteli i rodinou, se známými. Kino, které si jeho návštěvníci mohou definovat sami.

SOUČASNOST

Před 13 lety prošel kinosál Metropolu rekonstrukcí. Na počátku roku 2011 se pak revitalizoval prostor předsálí kina, který byl nově obohacen o kinokavárnu a dětský koutek a na konci téhož roku bylo kino digitalizováno. Kino se tak razantně otevřelo svým návštěvníkům. Změnila se i dramaturgická a programová orientace kina.

V současné době kino nabízí premiéry nových filmů významných režisérů, hity světových filmových festivalů, pravidelné víkendové projekce pro rodiče s dětmi, projekce filmů určených mladému publiku, současné české dokumenty za přítomnosti tvůrců, přímé přenosy z newyorské Metropolitní opery a celou řadu speciálních akcí.

Kino Metropol je partnerem řady festivalů a ozvěn filmových přehlídek, které v České republice probíhají. Mezi jinými tak v kině můžete navštívit Academia film Olomouc, Jeden svět či regionální ozvěny filmového festivalu Febiofest.

NEJEN KINO

V současnosti kromě filmových promítání organizujeme i divadelní představení, koncerty, diashow, talkshow a další živá představení. V programu se objevují zájezdová divadla z pražských scén, jako je divadlo Bez zábradlí, divadlo Kalich, divadlo Na Jezerce a další. V minulosti se v kině konaly koncerty Hany Zagorové, Václava Neckáře, Bratrů Ebenů, Kollárovců, Marie Rottrové či Richarda Müllera a dalších. V rámci diashow kino pravidelně navštěvuje Jiří Kolbaba, Martin Loew, Ladislav Zibura a občas se v programu objeví méně známý cestovatel. Na pódiu mohli diváci vidět estrádní vystoupení Zdeňka Izera či improvizační show Partičky, talkshow s Karlem Šípem či s Adélou Banášovou. U přednášek se pak většinou jedná o podnájem prostor, neorganizuje je kino samotné, ale jde o spolupráci s Univerzitou, festivaly a dalšími subjekty jako je například Ivo Toman či slovenská agentura Kulturmarket


 

Provozovatelem kina Metropol je společnost DCI KINO Olomouc s.r.o.

 

Sál - Kino Metropol